Защенков продовжує «труїти» українців технічним киснем: держава не здатна захистити своїх громадян.

Про те, що фірма Сергія Защенкова «Кріогенсервіс» поставляє в українські лікарні технічний кисень, знає вся країна. Але незважаючи на достатню кількість доказів його афери і громадський резонанс навколо всієї цієї історії, Защенков досі не покараний.

Відомо, що справа дійшла до Генеральної прокуратури України, де не обтяжені совістю прокурори її успішно «зам’яли». А тим часом небезпечний фальсифікат продовжує повільно «вбивати» дітей і вагітних, а Защенков – рахувати зароблені мільйони і радіти, що обвів навколо пальця цілу країну.

Давайте розберемося, що відбувається і чи можуть українці розраховувати на захист держави.

Раніше ми розповідали, що в громадську організацію «Рух за чесну медицину» звернулися громадяни, які постраждали від сумнівної афери компанії «Криогенсервис» – одного з найбільших постачальників технічних газів в Україні. Правозахисники почали своє розслідування і викрили цілу шахрайську схему з постачання небезпечного фальсифікату в медичні установи, яку, судячи з усього, вигадав єдиний акціонер підприємства Сергій Защенков. Суть афери – під виглядом медичного кисню поставляти в лікарні кисень технічний, який в три рази дешевше. Не збентежив Защенкова навіть той факт, що через свої домішки технічний кисень несе загрозу для здоров’я людей.

Відомо, що компанія Защенкова ніколи не була виробником кисню, але якось отримала ліцензію. З’ясувалося, що серед документів, які підприємство надавало у складі тендерних пропозицій, є відомості про використання в якості обладнання для виробництва медичного кисню станції СКДС-70М. У той же час провідні технічні експерти стверджують, вона не здатна виробляти медичний кисень в значних обсягах, це просто купа металобрухту. Однак для отримання ліцензії цього обладнання вистачило. «Переконати» чиновників Защенкову було не складно.

Виникає закономірне питання: як в такому випадку Защенкову вдалося продавати медичний кисень? Все просто – замість медичного кисню він вирішив постачати кисень технічний, якого в Україні багато, і він доступний.

До речі, не так давно правоохоронці провели обшуки на підприємстві Защенкова, де знайшли цю саму установку – у мишиному посліді і без найменших «ознак життя». Але навіть це не спонукало представників закону нарешті прищучити Защенкова і припинити його свавілля. Швидше за все, всі ці обшуки – звичайна показуха для громадян, які систематично виходять на акції протесту і вимагають від чиновників нарешті втрутитися в ситуацію і зупинити Защенкова. Але чиновники мовчать. А що їм говорити? Що разом з правоохоронцями отримують відкати і на безпеку громадян їм плювати?

Окремо варто сказати про лікарні, які співпрацюють з Защенковым. Виявляється, більшості медичних установ важливо не якої якості продукцію вони купують, а чи має постачальник необхідні документи. У Защенкова вони є. А розбиратися, який кисень він постачає, лікарні не хочуть. Більш того, їм вигідно працювати з Защенковым. З достовірних джерел відомо, що багато лікарень відмивають на цьому пристойні гроші, адже за документами закуповують одну кількість кисню, а насправді отримують набагато менше. Заощаджені гроші, звичайно, деребанятся.

Варто відзначити, що про аферу Защенкова відомо вже кілька років. Так, вперше правоохоронці викрили брудну і цинічну схему відмивання грошей в Одеській філії «Кріогенсервіс». За попередніми розрахунками, загальна сума збитку, тобто бюджетних коштів, які за договорами сплатили місцеві лікарні за технічний кисень, склала майже 3 млн грн. Звичайно, такі зухвалі і масштабні оборудки викликали хвилю суспільного невдоволення. Поліція затримала директора філії і водія, який нібито допомагав своєму керівнику збувати фальсифікат в лікарні. Зараз обидва фігуранти справи перебувають під домашнім арештом. Але якимось дивним чином до власника «Кріогенсервіса» Сергія Защенкова одеським правоохоронцям зовсім не було діла. Так, головний витівник всієї цієї афери на подив громадськості вийшов чистим з води. Подібні справи проти компанії Защенкова були порушені в Миколаєві, Запоріжжі та інших регіонах. Підробка документів, тендерні махінації, поставки фальсифікату — це тільки частина справ, які були відкриті щодо компанії Защенкова. Але незважаючи на те, що доказів у правоохоронців достатньо, до кінця ці розслідування так ніхто і не довів. І невідомо – чи доведе.

З останніх новин відомо, всі матеріали справи по афері Защенкова зараз знаходяться в Генеральній прокуратурі України. Але, за інформацією надійних джерел, розслідувати прокурори нічого не збираються. Все вказує на те, що вони або самі вирішили «нагріти руки» на схемі Защенкова, або виконують вказівку своїх покровителів.

Так чи інакше, картина вимальовується шокуюча і лякає одночасно: чиновники, поліцейські, прокурори, судді – всі вони знають, що Защенков «відмиває гроші» і наражає на небезпеку людей. Але ніхто нічого не збирається робити, тому що, судячи з усього – всім їм це вигідно. Кожен отримує від великого пирога Защенкова свій шматок, і радіє цьому. В будь-якій іншій країні вже подавився б…Але не в Україні.

Можна сміливо стверджувати, що історія з Защенковим – це своєрідний тест. На те, чи здатна держава захистити своїх громадян. І держава цей тест поки провалила.

Сергій Косенко
Сергій Косенко
Правозахисник, ГО «Рух за чесну медицину»

Теми: