«Вони ніколи не виготовляли медичний кисень»: провідний експерт розповів всю правду про «Кріогенсервіс»

Я продовжую своє журналістське розслідування щодо сумнівних оборудок одного з виробників технічних газів – компанії «Кріогенсервіс». І мало не щодня дізнаюся все більше інформації, яка викарбовує на репутації власника сумнозвісної компанії – Сергія Защенкова –  ще брудніші плями.

Багато цікавого про так звану діяльність «Кріогенсервісу» мені нещодавно розповів один із провідних технічних експертів в Україні Вадим Чижиченко, який знає про виробництво медичного кисню все. Як з’ясувалося, в свій час Вадим Чижиченко працював в «Кріогенсервісі», особисто знає Защенкова і на власні очі бачив, як налаштована «робота» компанії зсередини.

Найперше, що я запитав у Вадима Чижиченка – чи має компанія, яка намагається всіх переконати, що постачає свій медичний кисень в десятки медичних закладів по всій країні, необхідне обладнання для його виробництва? І те, що експерт мені відповів, шокує та жахає одночасно:

«Кріогенсервіс» – не виробник медичного кисню. Вони ніколи не виготовляли кисень. Я їх знаю 25 років» – розповів він

Крім цього, Вадим Чижиченко розповів, що насправді собою представляють так звані «виробничі потужності» компанії «Кріогенсервіс»:

«20 років тому я побудував для «Кріогенсервісу» під Києвом, в Яготині, установку для виробництва кисню – АКДС-70. Це воєнна установка. На той час вона видавала 70 кг рідкого медичного кисню за годину. Але після стількох років експлуатації, та й я знаю, що багато років вона вже взагалі не використовувалась, максимум, що вона може видати – це 50 кг кисню за годину. При цьому установка дуже енергозатратна. Настільки, що кисень, який вона виготовляє, має бути золотим» – розповів Вадим Чижиченко

Уявіть, поки в інших виробників кисень виходить тонами, в «Кріогенсервісі» – кілограмами:

«Поки набереться 20-тонна ємність по 50 кг, то половина кисню просто випарується. Це просто шалені втрати і жодна компанія не буде виготовляти кисень в таких умовах. Це абсурд», – додав експерт

Я запитав Вадима Чижиченка, чи може така установка сьогодні представляти хоч якийсь інтерес для виробників, на що він відповів:

«Що ви, її навіть як металолом ніхто не купить»

Від Вадима Чижиченка я також дізнався, що відсутність базового обладнання – далеко не єдине, що приховав від держави та громадськості Защенков. Виявляється, на підприємстві немає жодного працівника, який би мав вищу освіту в галузі кріогенних технологій. Профільну освіту мав тільки Вадим Чижиченко та головний інженер, які за дуже короткий час звільнилися з підприємства із зрозумілих причин.

З усього вищевказаного висновок напрошується очевидний.

Виробничі потужності компанії «Кріогенсервіс», про які Защенков так красномовно розповідає в своїх інтерв’ю, – це нікому не потрібна купка металобрухту. Навіщо мати установку, яка стоїть без діла і тільки збирає пил? Скоріше за все, її ціль була зовсім в іншому – з самого початку Сергій Защенков і не планував виготовляти медичний кисень, а установку цю встановив лише для того, щоб отримати ліцензію. Зрозуміло, що і наймати кваліфікованих спеціалістів з виробництва медичного кисню, яких в країні не так багато, також було зайвим, якщо в плани Защенкова не входило застосовувати їхні вміння. Для того, щоб купити технічний кисень і продати його як медичний спеціальні навички не потрібні. Скільки людей постраждало від такої недбалості та жаги Защенкова до наживи – можна тільки уявити…І скільки ще постраждає, якщо на його оборудки так і не відреагують правоохоронні органи?

А я продовжую своє розслідування. Далі буде.

Сергій Косенко
Сергій Косенко
Правозахисник, ГО «Рух за чесну медицину»

Теми: