Кріогенсервіс» і технічний кисень: як ділки відмивають гроші на онкохворих, породіллях та дітях

Не так давно я натрапив на статтю-інтерв’ю Тетяни Пашкіної «Земний космос компанії «Кріогенсервіс». У ній засновник та багаторічний директор «Кріогенсервісу» Сергій Защенков красномовно «їздив по вухах» авторці про наукоємне виробництво, високі технології та бездоганну репутацію однієї зі своїх чисельних компаній з виробництва кисню та окису азоту. Цікаво, що розповідаючи про свій непохитний імідж та приписуючи собі всеможливі успіхи, нагороди та перемоги, пан Защенков чомусь забув згадати про найголовніше – що його компанії неодноразово опинялися в центрі гучних скандалів та через свої сумнівні оборудки «добре відомі» правоохоронним органам.

Усе почалося з того, що в 2018 році мережу сколихнула шокуюча новина – одеські правоохоронці викрили брудну та цинічну схему відмивання грошей у філіалі однієї з найбільших компаній в регіоні – «Кріогенсервіс». Суть афери полягала в тому, що компанія замість медичного кисню постачала в лікарні кисень технічний, який в рази дешевше. Не зупинив спритників навіть той факт, що технічний кисень, який використовується переважно в промисловості, вкрай небезпечний для здоров’я та життя людей через сторонні домішки. Подразнення слизової оболонки, пневмонія, порушення діяльності серця, дихальна недостатність – це лише частина побічних дій, до яких може призвести навіть недовгий контакт з цією речовиною. А уявіть, що буде з пацієнтом, який, наприклад, підключений до апарату штучної вентиляції легень. По суті, два роки компанія фактично «труїла» пацієнтів 15 комунальних медичних закладів Одещини, серед яких – дитячі лікарні та пологові будинки.

За попередніми розрахунками, загальна сума збитку, тобто бюджетних коштів, які за договорами оплатили лікарні за технічний кисень, склала майже 3 млн грн.

Звичайно, такі зухвалі та масштабні оборудки викликали хвилю громадського невдоволення. «Під шумок» поліція затримала директора філіалу та водія, який нібито допомагав своєму керівнику збувати фальсифікат в лікарні. Наразі обидва фігуранти справи знаходяться під домашнім арештом.

Здавалося б, схему розкрито, усі винні знайдені і от-от почнуть дихати киснем тюремних камер, тож пацієнти одеських лікарень можуть почуватися в безпеці. Але, схоже, що в той час, поки пристрасті навколо оборудок «Кріогенсервісу» вщухають, справжній організатор багатомільйонної авантюри з посмішкою спостерігає за всім цим зі сторони та продовжує грабувати державу.

Поспішаючи отримати чергові медалі, правоохоронці чомусь випадково, а може й навмисно, не звернули увагу на найважливішу деталь – компанія «Кріогенсервіс» належить одіозному Сергію Защенкову. І таких філіалів, як в Одесі, в нього по всій країні – тьма. Кожна із його компаній бере участь у тендерах, дивним чином уникає конкуренції та, схоже, спокійно постачає небезпечний фальсифікат в лікарні по напрацьованій схемі.

Як пану Защенкову вдалося уникнути відповідальності? А ось тут починається найцікавіше. Незадовго до сумнозвісних подій в Одесі він завчасно делегував право укладати договори від імені «Кріогенсервісу» регіональним керівникам, а по суті – звичайним менеджерам зі збуту. Від наданих Защенковим повноважень якраз і постраждав керівник одеського філіалу Руслан Тихончук. Під час допитів Тихончук неодноразово заявляв, що лише підписував документи, а схему з поставками фальсифікованих лікарських засобів було розроблено в кабінеті Защенкова.

Та схоже, що одного регіону та трьох мільйонів пану Защенкову було замало. Інакше як пояснити те, що подібну аферу було розкрито і в Запоріжжі. Докладніше про неї я розповім у наступній статті.

А поки хочеться звернути увагу на дуже важливу деталь.

Напевно, пан Защенков відчув, що «геніальна схема», яка допомогла йому пошити в дурні всю країну, з тріском валиться. Скоріше за все, побачив, що мало не щодня оприлюднюються результати журналістських розслідувань, які розкривають подробиці відмивання грошей через тендери. І, схоже, аби перестрахуватися та вкотре уникнути відповідальності, пан Защенков вирішив знайти чергового цапа-відбувайла та поставити його на місце директора компанії «Кріогенсервіс». Так, я з’ясував, що за документами з січня 2019 року очільником підприємства став такий собі Володимир Жирохов, який з початку року одноособово підписує договори від «Кріогенсервісу» по всій Україні.

Цікаво, а пану Жирохову відомо, яка доля спіткала керівників регіональних філій? Чи може частка у «справі» настільки велика, що він готовий відповідати за усі оборудки Защенкова і до останнього відмивати гроші на онкохворих, породіллях та дітях?

Важко навіть уявити, скільки невинних людей постраждало через оборудки «Кріогенсервісу». І скільки постраждає ще.

А тим часом хтось без жодних докорів сумління рахує брудні гроші та з самозакоханою посмішкою розповідає черговому виданню вигадані казки про свій «успішний бізнес»… Бізнес на здоров’ї українців.

Сергій Косенко
Сергій Косенко
Правозахисник, ГО «Рух за чесну медицину»

Теми: