«Брудні тендери»: кримінальні пригоди «Кріогенсервісу» в Запоріжжі

У попередній статті я розповідав, що одеські правоохоронці викрили брудну та цинічну схему відмивання грошей у філіалі одного з виробників технічних газів –  «Кріогенсервіс». Суть афери полягала в тому, що компанія замість медичного кисню постачала в лікарні кисень технічний, який в рази дешевший та небезпечний для здоров’я людей через сторонні домішки.

Цього разу розповім про подібну аферу цієї ж компанії, але вже в Запоріжжі. Адже, схоже, що фальсифікація кисню – далеко не єдине, чим «грішить» сумнозвісна фірма «Кріогенсервіс» на чолі з Сергієм Защенковим.

А тепер коротко про суть справи.

У 2013 році «Кріогенсервіс» вирішив взяти участь в тендері на закупівлю медичного кисню, який оголосила Запорізька обласна дитяча клінічна лікарня. Запросивши за свою продукцію мізерну ціну, компанія таки виграла конкурсні торги і вже от-от мала постачати кисень для хворих дітей. (І як ми вже знаємо, кисень не медичний).

Але провернути свою брудну схему ділкам з «Кріогенсервісу» не вдалося. Голова тендерного комітету лікарні, ніби відчувши, що справа не чиста, вирішила докладно вивчити документи, які компанія подала для участі в конкурсі. І, як виявилося, не дарма.

Як з’ясувало слідство, аби перемогти в тендері, керівництво «Кріогенсервісу» подало на торги завідомо підроблений документ – гарантійний лист про готовність та можливість відомого виробника медичних газів – ПАТ «Південтехгаз» – постачати «Кріогенсервісу» медичний кисень для задоволення потреб лікарні. Як виявилося, цей лист ніколи не видавався «Південтехгазом» і, схоже, є творінням шахраїв з «Кріогенсервісу». Також під час слідства встановлено, що, презентуючи себе безпосередньо виробником медичного кисню, компанія навіть не має базового обладнання для його виробництва. Фактично їхні виробничі потужності дозволяють лише переробити технічний кисень з рідкого в газоподібний стан і наклеїти на іржавий балон етикетку – «кисень медичний».

Звичайно, після викриття всіх цих махінацій, компанію ганебно зняли з торгів. Але, схоже, що ця ситуація нічому не навчила ділків з «Кріогенсервісу».

Підтвердженням цьому є той факт, що наступного ж року «Кріогенсервіс» знову опинився в центрі скандалу. І знову через фальшиві документи. Правоохоронці з’ясували, що у видаткових накладних лікувальних закладів Запоріжжя вказано, що у 2014 році «Кріогенсервіс» постачав лікарням медичний кисень виробництва ПАТ «Південтехгаз», але згідно вилученої слідством документації про фінансові взаємовідносини підприємств, з’ясувалося, що протягом 2014 року «Південтехгаз» свій медичний кисень «Кріогенсервісу» не постачав. Усе це вказує на те, що підробляти документи для «Кріогенсервісу» –  буденна справа. Чого тільки не зробиш задля перемоги в тендері та нагоди покласти собі в кишені мільйони з державного бюджету.

Мені, корінному киянину, стало цікаво, а як «Кріогенсервіс» бере участь в торгах в столиці України? Чи дозволяє собі компанія так само по відточеній схемі «труїти» пацієнтів київських лікарень, де увага правоохоронців і громадськості до тендерів в рази більша? Невже жага до наживи і безкарність пана Защенкова пересилили страх бути викритим та понести покарання за свої махінації?

Сергій Косенко
Сергій Косенко
Правозахисник, ГО «Рух за чесну медицину»

Теми: